2010. aug. 18.

A gondolat teremtő ereje

Dobosy Antal írása



"Amióta az ember tudatánál van, azóta keresi önmaga megváltoztatásának útját. A nagy vallások, az igényes filozófiák mind ezt a problémát akarják megoldani. Gondolkodók ezrei törték ezen a fejüket az évezredek során.

Nagyon vigyáznunk kell, mert a gondolatnak ereje van, a gondolat végzetes az ember életére, sorsára. Nem mindegy, hogy mit gondolunk magunkról, nem mindegy, hogy milyen elveket érzünk igaznak. Mert amit igaznak gondolunk, az meghatározza észlelésünket, cselekedeteinket, mozdulatainkat és további gondolatainkat. Az ideológiának tehát következményei vannak saját életvitelünkre, sorsunkra.

Nézzünk egy példát! Vannak emberek, akik az ember determináltságát, előre meghatározottságát vallják. Úgy gondolják, hogy már születéskor eldől az ember sorsa, vagy azt gondolják, hogy valami külső erő - legyen az szellemi, vagy anyagi erő - szabja meg minden tevékenységüket. Nos, azzal, hogy ebben hisznek, nem ismerik el saját szabadságukat, nem hisznek abban, hogy bármit is önállóan tehetnek. Rögtön elbátortalanodnak, ha nekik maguknak kell dönteniük valamiben. Nem bírják elviselni a helyzetet, ha megszűnik a környezet vagy a külső erők által nyújtott támasz. Nem hiszik, hogy meg tudnának valamit csinálni, aminek nincs meg az előképe a világszemléletben. Ezek az emberek tényleg determináltak, az ő sorsuk tényleg meg van írva előre. És ebből nincs kilépés.

Tudják magukról, hogy milyenek. Tudják, hogy ez meg ez vagyok, ezt meg ezt szeretem, és ezt meg ezt nem vagyok képes megtenni. Ezért ők azok, amik. Azt szeretik, amit szeretnek. És nem tudják megtenni, amiről azt állítják, hogy képtelenek megtenni. Nem is teszik meg azt, amiről úgy tudják, hogy nem tudják megtenni.

Ez a filozófia tehát azzá korlátoz, ami éppen vagy. Nem enged továbblépni. Mozdulni sem enged. Aki tehát úgy gondolja, hogy az ő sorsa kötött, annak a sorsa épp e gondolat által válik kötötté. És nem fogja megismerni az embernek azon készségeit, lehetőségeit, amelyek e kötöttségen túl, azon kívül vannak.
Így válik a gondolat teremtő erővé.

Aki meg akarja ismerni az embernek a külső erők által meghatározott sorsát, az higgyen a sors előre meghatározott voltában. Aki az ember korlátlan lehetőségeit akarja megismerni, az higgyen az ember korlátlan lehetőségeiben. Aki az ember helyzetét akarja megismerni alárendelt szerepben, az higgyen abban, hogy az ember alárendelt mindenféle erőknek. Aki azt akarja megismerni, hogyan hatnak a különféle erők rá, az higgyen abban, hogy a különféle erők hatnak rá.
De aki meg akar szabadulni a sors korlátaitól, aki szabad akar lenni, az higgyen abban, hogy az ember valódi természete nem meghatározott, hogy az ember igazi természete a szabadság.
Akkor esetleg meg tud tenni mások által lehetetlennek tartott mozdulatot is. Mindenesetre a saját elvei nem akadályozzák. Eggyel kevesebb az akadály. És ez komoly eredmény a szellemi úton.

Aki szabad akar lenni,
Eget, földet akar összekötni
Hétszer szülje meg az anyját!
Hétszer ülje születése napját!"


(Megjelent a Zen tükör, A Zen Kvanum Iskolájának magazinja, 1994 ősz, 2. évfolyam, 3. számában)

2010. aug. 16.

Az elme csapdájában




"A megvilágosodás itt van, most van, örökké van. Ha nincsenek fogalmaid, akkor ezt közvetlenül és kétségbevonhatatlanul tudod. Ám ha bármilyen fogalomhoz ragaszkodsz, akkor nem vagy ennek tudatában. Ebben a tudatlan állapotban azt gondolod, hogy el kell érned a megvilágosodást, mert nem vagy tudatában annak, hogy már szabad vagy, s hogy mindig is szabad voltál. Ezért hát kijelölsz magadnak egy célt, megvilágosodásnak nevezed, majd hatalmas erőfeszítést teszel azért, hogy elérd.
Ha ily módon keresed a megvilágosodást, akkor szükségszerűen van valamilyen elképzelésed arról, hogy milyen lesz. Az elme nagyon ravasz és körmönfont. Amennyiben hatalmas energiát fektetsz abba, hogy elérd és megtapasztald ezt a célt, akkor az elme megteremti számodra a kívánt tapasztalást, majd megengedi neked, hogy élvezd. De ez nem a megvilágosodás megtapasztalása lesz, hanem annak a megtapasztalása, amit a megvilágosodásról képzeltél. Amikor ez megtörténik, azt gondolod, hogy megvilágosodott vagy, hiszen tapasztalatod tökéletesen megfelel a megvilágosodásról előre gyártott elképzelésednek. Ezek az elme alkotta megtapasztalások nem állandó, természetes állapotok. Időleges mentális élmények, melyek az időben jelennek meg, és el is tűnnek."

(Forrás: Srí H. V. L. Púndzsa: Az igazság oroszlánja - Egy advaita mester feljegyzései)

Néha csontvázról álmodok



Néha csontvázról álmodok,
csak elindul felém,
jön közelebb, egyre közelebb.
Nem bírom tovább, visítok
és felébredek.
- Csak álom volt -
mondja anya.

Mintha sokat segítene,
hogy a szörnyűség itt belül van
és nem ott kívül.

Ingrid Sjöstrand
(Ami a szívedet nyomja, Mai svéd gyermekversek; válogatta és fordította Tótfalusi István, Móra Ferenc Könyvkiadó, 1975.)

További versek Ingrid Sjöstrandtól

2010. aug. 3.

Online indiai zene




Vijayaa Shanker: Ganesh Vandana (a Garbha Raksha című albumról):
http://www.raaga.com/vijayaa_shanker_ganesh_vandana
Vijayaa Shanker: Om Hreem Durga Stuti Conceiving And Am (a Garbha Raksha című albumról):
http://www.raaga.com/vijayaa_shanker_om_hrem_durga
Maneesh De Moor: Om Deeksha című albuma:
http://www.musicindiaonline.com/Sanskrit_Devotional/Maneesh_De_Moor
(A kiválasztott zeneszám címére kattintva indul el a lejátszás. Javasolt: Moola Prayer)
Deva Premal: The Essence című albuma:
http://www.musicindiaonline.com/Sanskrit_Devotional/Deva_Premal
Ravi Shankar: Chants Of India című albuma:
http://www.musicindiaonline.com/Sanskrit_Devotional/Ravi_Shankar



Ravi Shankar
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...